Dr. ir. Inge Loes ten Kate studeerde Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek aan de TU Delft. Ze promoveerde in de Sterrenkunde aan de Universiteit Leiden. Als onderwerp koos ze de afbraak van aminozuren, de bouwstenen van eiwitten, aan het oppervlak van Mars. Ze ontwikkelde samen met collega's onderzoeksmodellen om de situatie op Mars na te bootsen. Daarna vroeg ze zich af of je ook op Mars zelf dit soort onderzoek kan doen.
Na haar promotie voegde ze zich bij het SAM-team (Sample Analysis at Mars) bij het NASA Goddard Space Flight Center en raakte ze betrokken bij de ontwikkeling van VAPoR. Dit is een spectrometer voor toekomstige maan- en asteroïdemissies die organische stoffen kan detecteren als mogelijke aanwijzing voor (vroeger) leven.
Ten Kate benadrukt het belang van verder onderzoek naar organische stoffen op Mars, omdat dit niet alleen inzicht kan geven in leven buiten de aarde, maar ook in de ontwikkeling van leven op aarde zelf.